İlkem Ulugün

İlkem Ulugün

Dansa İstanbul’da başlayan İlkem Ulugün 2006 yılında Avusturya’daki SEAD (Salzburg Experimental Academy of Dance) dans akademisinden, 2012’de de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi- Modern Dans Anasanat dalından mezun oldu. 2009- 2010 yıllarında Studyo Oyuncuları’nda eğitim aldı. 2007- 2009 yılları arasında Slovenya’da EN-KNAP Company’de performans sanatçısı olarak çalıştı. 2002 yılından bu yana, 42 farklı koreograf ve yönetmenle, 58 farklı projede dansçı, oyuncu ve koreograf olarak görev aldı. Türkiye, Avusturya, İtalya, Hırvatistan, Rusya, Belçika, Almanya, Slovenya ülkelerinin birçok şehrinde dans ve tiyatro eserlerin de yaratıcı performans sanatçısı olarak görev aldı.

2003 yılında ‘’The Women, The Voice’’ müzikal filmi ile oyunculuğa başladı. Yaptığı projelerle Manhattan Short Film Festival, Madrid International Film Festival’de En İyi Kadın Oyuncu ödüllerine aday olurken, 2013’de 24. Ankara Ulusal Film Festivali’nde Kısa Film dalında, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü ve 2018’de 24. Türkan Kahramankaptan Ödülleri Tiyatro dalında, En İyi Genç Kadın Oyuncusu ödülünü almıştır

2009’dan bu yana İstanbul’da, Sinema, Televizyon, Tiyatro ve Dans alanlarında bir çok farklı projede oyuncu, dansçı ve koreograf olarak çalışmalarına devam ediyor.

Eğitmenliğe 2004 yılında SEAD’da başladı. Avusturya’da, Slovenya’da ve Türkiye’de MSGSÜ, Kadir Has Üniversitesi, Topkapı Üniversitesi birçok üniversitede, tiyatro ve eğitim merkezlerinde performans sanatları ile ilgili ders ve atölyeler vermektedir.