M
E
I
S
N
E
R
Icon 1
Icon 2
Icon 3
Icon 4
Icon 5

Sanford Meisner Oyunculuk Tekniği

“Oyunculuğun temeli, yapmanın gerçekliğine dayanır.”

İyi oyunculuğun ilk şartı inandırıcılık değil midir?
Oyuncu, performansını ne kadar dürüst gerçekleştirirse, seyirciyi de aynı oranda kendine hayran bırakır.

İkonik isimlerin yön verdiği birçok oyunculuk tekniği de, ‘gerçeklik’ yaklaşımı ile evrilerek bugünlere gelmiştir.
Bu teknikler sayesinde, her aklınıza geldiğinde sizi heyecanlandıran performanslara şahit olursunuz.


Sanford Meisner Kimdir?

Sanford Meisner, Amerikalı aktör ve oyuncu koçudur.

"The Group Theatre" adlı tiyatro grubunda metod oyunculuğunun öncüsü Lee Strasberg ve Stella Adler ile birkaç yıl çalıştıktan sonra The Neighbourhood Playhouse’a katılmış, tekniğine ilişkin çalışmalarını 1936-1989 yılları arasında burada sürdürmüştür.

Meisner Tekniği’nin evi olarak anılan The Neighborhood Playhouse’daki çalışmalarını, 1990 yılında emekli olana kadar aktif şekilde devam ettirmiştir.

Sanford Meisner, geliştirmiş olduğu oyunculuk tekniğinin temelini, anda kalmak ve dürüstlük üzerine inşa etmiştir.


Meisner Tekniği Nedir?

Anda kalmak hayati öneme sahip!

Meisner Tekniği’ne göre dürüst davranmanın temelinde ‘düşünmeden’ ve ‘içgüdüler ile’ hareket etmek vardır. Oyuncunun içgüdülerini ortaya çıkarmak için sürekli ‘düşünme!’ telkinini dile getirerek oyuncuyu anlık harekete itmek ister. Çünkü Meisner’e göre oyuncu ancak içgüdüleri ile hareket ederse dürüst ve gerçek hayattakine yakın davranabilir.

Bireyleri “ben” odaklı olmanın dışına çıkararak, onlara çevrelerine karşı daha duyarlı olmanın yolunu göstermeyi hedefler.

Duyuları daha açık, daha az düşünüp, daha çok dinleyen ve dürtülerinin sesini duyabilen, farkındalık kazanan oyuncular/bireyler yaratmayı amaçlar.


Meisner Akademi

Şimdiye kadar çoğunlukla oyuncu ve oyuncu adaylarının pratik ettiği, Meisner Tekniği; sahne dışını da kapsayan, oyuncu olmayan kişiler tarafından da uygulanabilen bir tekniktir.

Meisner Akademi, profesyonel veya amatör olması farketmeksizin herkesin katılımına açıktır.

Atölyede katılımcılarımız, Meisner Tekniği’ni daha derinden anlayabilecek, tekniğin esaslarını öğrenirken aynı zamanda bir sahne oluşturmayı da deneyimleyebileceklerdir.


Meisner Oyunculuk Tekniği ile Özgürleş

İçinden çıkması zor bir döngüdeymişsiniz gibi hissediyorsanız, dinleyemediğiniz için düşünen, düşündüğünüz için dinleyemeyen bir hale geldiyseniz kendinizi bu döngüden kurtarın!


Türkiye’de İlk ve Tek

Los Angeles merkezli Meisner Enstitü'sü tarafından onaylanan, Türkiye'de bu eğitimi veren ilk ve tek resmi kurum Meisner Akademi katılımcıları olarak;

Tekrar egzersizleri,
Bağımsız aktiviteler,
Duygusal hazırlık gibi çalışmalarla hayal gücünü de geliştiren Meisner Tekniği’nin esaslarını öğrenirken, sahne oluşturma deneyimini de tüm incelikleriyle yaşayabileceksiniz.


Yeni Bir Perspektif Kazanmanın Yolu

Oyuncu adayı olmasanız bile; anın içinde kalmanızı, duygularınızı özgürce yaşayabilmenizi sağlayacak, getirdiği çözümlerle ve adım adım ilerleyen egzersizleriyle gerçek hayatla, oyun arasında köprü kuran Meisner Tekniği’ni öğrenmek için Craft Akademi’de bizimle buluşabilirsiniz.

Görüşmek üzere…


Yeni gruplar Şubat 2024 de açılacak olup kayıtlar için instagram official sayfamızdan takipte kalabilirsiniz.
Atölye Saatleri

4 ay+4 ay
Haftada 2 gün
Sertifikalı program